Pardubické škôlky majú vlastné babičky. Dôchodcovia a škôlkari trávia spolu čas vďaka unikátnemu projektu

30.10.2017

U starých rodičov sme si ako deti zvykli nájsť útočisko a doteraz majú tí naši špeciálne a nenahraditeľné miesto v našom srdci. Toto puto však nemusí byť nevyhnutne rodinné na to, aby prinieslo aj dieťaťu aj staršiemu človeku nezabudnuteľné momenty šťastia. 

Vedia to aj v pardubickej škôlke, kde rozbehli jedinečný projekt s názvom "Medzi nami alebo naprieč generačným spektrom". Jeho cieľom je vďaka jedinečnému putu, ktoré sa vytvára medzi tými najmenšími a dôchodcami, prepojiť generácie a taktiež zapojiť seniorov do aktívneho spoločenského života. Babičky aj dedkovia, ktorí sa tejto iniciatívy chopia, sú nenahraditeľnou pomocnou rukou aj pre vychovávateľov, najmä v triedach s vyššou kapacitou. 

Deti navyše získajú "alternatívneho prarodiča", ktorý im bude pomáhať pri výstavbe hradov, čítať rozprávky a deliť sa o vlastné životné skúsenosti. Takáto tesná komunikácia a spoločné hry učí zároveň malých škôlkarov úcte k starším a zároveň búra mýtus o tom, že so staršími je nuda. 

Zo všetkých strán prináša takáto iniciatíva samé benefity - deti sa na svojich škôlkarskych starých rodičov tešia, seniorov zase napĺňa ako práca s najmenšími, tak aj to, že nemusia čakať doma, kým sa stavia ich príbuzní na čaj. Chodia do škôlky na ôsmu ako do práce, čo im dodatočne dáva pocit aktívnosti a nedovolí stratiť fyzickú ani psychickú kondíciu či podľahnúť depresii z ničnerobenia a zbytočnosti. S najmenšími sa hlavne hrajú, so staršími sa učia základy písania či čítania a rozprávajú o zážitkoch z detstva či ciest.

Keďže viacgeneračné rodiny v našej spoločnosti už nie sú veľmi bežné, je takýto milý projekt veľmi dôležitý. Je skvelé, že sa pardubickí riaditelia škôlok ani dôchodcovia neboja výziev a ochotne sa zapájajú čoraz viac. V budúcnosti by sa táto iniciatíva mohla rozšíriť aj na školy, družiny či krúžky. A možno aj na Slovensko.