Ľudia si nechcú dopriať chvíľku pre seba. Dôvody, ktoré vás šokujú.

06.05.2017

Článok pre portál www.blog.cz.

     Dnes napíšem článok z vlastnej skúsenosti. Inšpíraciou pre písanie mi slúžil vyššie uvedený portál, ktorý svojou rubrikou "Téma týždňa" umožňuje svojim používateľom publikovať články na danú tému a publikovať ich názory. Témou tohoto týždňa je "Chvíľka pre seba".

     Ako študentku v oblasti vzdelávania a rozvoja ma táto téma okamžite zaujala. Budem vychádzať zo svojich trojročných skúseností z oblasti podnikania a túto tému budem brať z pohľadu podnikateľky, ktorá ponúka služby pre oddych klientov a z pohľadu klientov, ktorým sú služby určené. Praxou som získala veľa skúseností, službu vždy vyskladám presne tak, aby vyhovovala požiadavkam a potrebám klienta, s čím súvisí aj kvalitný zákaznícky servis a priebežná starostlivosť o klienta. Začínala som ako servírka, neskôr som sa rozhodla, že nechcem v živote pracovať pre niekoho iného a svoje úsilie som vložila do podnikania. Prvé kroky v podnikaní som začala v oblasti finančníctva, kde som si nasporila potrebný kapitál a rozbehla si ďalšie podnikanie popri podnikaní. Začala som spolupracovať s kozmetickou spoločnosťou, ktorá ma nakopla a utvrdila v tom, že najlepšia investícia je investícia do seba samej. A toto učím aj verejnosť.

     Mojím cieľom je poskytnúť svojim klientom pocit pohody a dobrej nálady. Vždy je to o tom, aby si stretnutie užili na maximum a tento strávený čas venovali iba sebe - pre svoj oddych. A prečo? Pretože dnes sme natoľko uponáhľaní touto dobou, toľkými povinnosťami a myslíme na toľko veľa ľudí, že zabúdame na toho najdôležitejšieho človeka - na seba. Ľudia ocenia, keď ku vám prídu do štúdia, sadnú si do pohodlného kresla a vy si vypnete mobil - dávate im najavo pocit dôležitosti a výnimočnosti. Nezabudnem poznamenať, že je sa po celý čas budem venovať iba im a nechcem, aby nás niečo rušilo. Veľmi si to užívam, pretože vidím na ľuďoch to prekvapenie v tvári, že to myslím naozaj. U mňa znamená oddych pre klienta to, že sa nechá bezplatne hýčkať luxusnou kozmetikou a nalíčiť.

     Kto nerád oddychuje? Každý si dopraje aspoň raz za čas nejakú chvíľku oddychu iba pre seba a obzvlášť keď je to bezplatné. Je tu však niekoľko veľkých ALE. Prinášam Vám zopár argumentov, prečo ľudia si nechcú dopriať oddych výlučne pre seba.

  • Nemám čas.
    Nemať čas pre seba samého sa mi zdá veľmi smiešne. To naozaj sme natoľko pracovne zaneprázdnení? To naozaj ani deti nechodia spať? Nie, naozaj nemáme záujem sa starať o svoje duševné (aj fyzické) zdravie. Iba keď je to naozaj nevyhnutné.
  • Rebríček hodnôt.

    Tento bod vychádza z predchádzajúceho. Vždy sa čas dá nájsť a je len otázkou priorít, na ktorom mieste sme umiestnili samých seba. Koľko času teda venujeme tým pádom pre seba? 5 mminút? Vážime si samých seba na päť minút času?

  • Povinnosti, starosti a povinnosti.
    Veľa ľudí neporozumelo slovnému spojeniu ,,chvíľka pre seba". Radšej svoje úsilie investujeme do povinností, starostí či iných aktivít, ktoré v konečnom dôsledku neprinášajú úžitok nám, ale iným ľuďom. S tým je spojených veľa nepríjemných emócií. Ako s tým mienime vynaložiť?

     Tieto tri dôvody sú najčastejšie, s ktorými som sa stetla u ľudí počas svojej praxe. Naznačujú, že sme ochotní svoj čas investovať pre niekoho iného a ten čas určený na oddych vyplníme prípravou do školy, práce či domácnosti. Pevne verím, že začneme aj troška myslieť na seba a upravíme si hodnoty tak, aby sme si začali vážiť samých seba.