Zmenám sa bránime, aj keď sme nespokojní so svojim súčasným stavom

08.05.2017

Ľudia podpoujú to, čo sami pomáhajú vytvoriť


     Ľudia majú tendenciu sa sťažovať na svoj súčasný stav. Zmena však znamená aj iné správanie a prispôsobenie sa novému, čo považujú ľudia za ťažké a prirodzene sa obávajú negatívnych dôsledkov. Všetko čo robíme, závisí iba od nás a rovnako od nás závisí aj smerovanie zmeny. Buď budem v tejto istej fáze a nebudem sa sťažovať na svoju situáciu, alebo zoberiem zmenu a budem robiť všetko preto, aby sa uberala tým dobrým smerom. Všetko je v našich rukách. Ja som sa zmenám dlho bránila, až som sa rozhodla to iba vyskúšať a teraz zbieram plody svojho úsilia. Podporujeme to, čo sami pomáhame tvoriť. Pomáhame v tvorení sťažností alebo v tvorení dobrej budúcnosti?

Ako sa rodí zmena?


     Ruku na srdce teraz. Koľkokrát ste si povedali, keď ste sa niečomu bránili, že to iba vyskúšate a zotrvali ste, lebo vás to začalo baviť? Zoberme si už iba obyčajné bicyklovanie. Alebo keď sa dieťa učí chodiť. Alebo rozvedeného človeka. Všetky tieto tri situácie si vyžadujú zmeny a prispôsbenie sa im. Sadneme si prvýkrát na bicykel a čo sa stane? S veľkou pravdepodobnosťou spadneme, lebo nevieme ešte udžať rovnováhu. Dieťa tak isto padá, ale s pomocou iného človeka vie urobiť krôčiky. Rozvedený človek po nejakom čase samoty bude ochotný si nájsť svoju životnú lásku a znova sa oženiť alebo vydať. Je to úplne prirodzené. A prečo sa toľko zmien bojíme? Mamička s dieťatkom, ktorej manžel nadpriemerne zarába sa asi zamestnávať nebude, keďže má dostatok financií na zaobstaranie si toho, čo chce. Chýba jej niečo? Možno nezávislosť jej bude chýbať, ak jej raz manžel povie, že ju nemiluje. Zrazu sa odstrihne od všetkých finančných zdrojov a bude musieť prijať zmenu, ktorej sa možno tak veľmi bránila.

Pripraveným šťastie praje

     ,,Ale veď to sa stať nemôže, to je absolútne nemožné" - často počúvam z úst tých, ktorým sa v živote nikdy nič nemôže stať. A čo keď áno? Čo keď sa raz zobudíš a v ten deň sa všetko zmení k opaku? Nebudeš si môcť sadnúť na svoj nový bicykel, ktorý si si včera kúpil, nebudeš môcť sa znova postaviť na vlastné nohy, tvoja láska ťa odmietne. V živote sa pripravujeme na veľa nečakaných okolností - sporíme si na nové bývanie, sme poistení voči rôznym ochoreniam a nepriaznivým situáciám, vzdelávame sa, aby sme si zaistili v budúcnosti lepšie platenú prácu, začneme podnikať, pretože môžeme mať neobmedzený zárobok. Toto všetko sú vo svojej podstate prípravy na horšie časy, ktoré si uvedomujeme a sme s nimi stotožnení a dokonca sme prijali isté zmeny, aby sme sa na tieto možné okolnosti pripravili. Odmietame pritom zmeny, na ktoré sa musíme pripravovať dlhšiu dobu a nikde nie je napísané, že to, do čoho investujeme svoj čas, sa nám nevráti. Čo sa stane, keď tú zmenu iba skúsim? Nauším sa správne bicyklovať, chodiť, znova sa šťastne ožením alebo vydám a budem mať prácu, pri ktorej budem nezávislá od zárobku svojho manžela. A keď mi to nevyjde, tak som aspoň získal skúsenosť, že toto robiť nechcem. Prečo sa odmietame podvoliť tomu? Ja som človek, ktorý súhlasí s tvrdiami, že sa v živote musíte spoliehať iba sami na seba. Aj ten najlepší priateľ vás môže sklamať. A čo potom?

Najlepšia investícia na svete


     Prečo nám od malička vravia, aby sme sa učili? Ľudia už dávno pochopili, že vzdelávanie sa je najlepšia investícia na celom svete. Získame širšie obzory, vedomosti, zručnosti. Mať všeobecný prehľad nám umožní lepšie pochopiť ako to vo svete chodí. Nie nadarmo sa vzdelávame. Je normálne, že každý človek má potrebu sebarealizácie a keď raz zomrie, bude chcieť, aby na svete po ňom niečo zostalo - odkaz pre budúcich ľudí. Ak sa z nás stanú ľudia tvoriví, ktorí budú draví po objavovaní nových vecí, náš život získa hlbší a širší zmysel, objavíme chuť žiť a zbavíme sa akéhokoľvek strachu zo zmeny. Ak spojíme svoje získané vedomosti a prepojíme ich s odvahou na zmenu, získame niečo, čoho sa nikdy nebudeme chcieť vzdať. Nemusíme si zbytočne namýšľať a komplikovať veci.


     Všetko je iba v našej hlave. Ak si povieš, že na to máš, tak na to máš, ale ak si povieš, že na to nemáš, tak máš pravdu. Myslime preto, čo tá zmena môže pre nás znamenať o rok, o dva, o päť a kde môžeme byť o desať rokov.