Aktívne starnutie a staroba: Ponožky od babičky

19.01.2018

Organizácia Elpida sa zaoberá prácou so staršími generáciami a vytvorila projekt Ponožky od babičky, ktorý združuje približne dvesto seniorov z Českej republiky a spoločne pletú zo zozbieranej vlny ponožky.


Marie Horynová je jedna z členiek, ktorá od detstva rada pletie a má rada také činnosti, pri ktorých človek vidí hmatateľný výsledok a ešte viac ju teší, keď si jej ponožky niekto kúpi. Zisk z predaja ponožiek putuje na financovanie programov pre seniorov, na režijné náklady spojené s chodom organizácie a tretina ide seniorom ako odmena. Ponožky sa dajú zakúpiť v kníhkupectvách, ale hlavne na eshope na webovej stránke Elpidy, kde môžeme nájsť aj profily všetkých seniorov, ktorí sa podieľajú na pletení. Ako uviedla táto organizácia, o ponožky je veľký záujem (za rok 2017 predali vyše stotisíc párov) a vytvorili čakacie listiny pre seniorov, ktorí sú nedočkaví a chcú sa zapojiť do tohto programu. Úplet jednej ponožky trvá približne deväť hodín a jeden senior je schopný za rok upliesť tridsať párov.


Ale len pri senioroch nezostaneme! Spomínaná organizácia spolupracuje s módnou redaktorkou Veronikou Ruppert a organizujú spoločne workshopy pletenia ,,Hladce Obrace". Seniorky spolu s mladou generáciou módnych dizajnérok si v rámci tohto workshopu vymieňajú svoje skúsenosti v oblasti tradičného pletenia. Tieto workshopy prebiehajú päťkrát ročne, pričom jedného sa zúčastní približne stovka ľudí.